Zabudnutý kúsok módy

V našej triediarni, sa pri množstve 17 miliónov kilogramov pretriedeného textilu a doplnkov ročne, stretneme skutočne so všeličím, od vzácnych vintage fashion kúskov až po zničené či zašpinené kusy textilu.

Textil, ktorý nie je vhodný na predaj, sa následne triedi podľa materiálu, aby bol čo najlepšie pripravený na recykláciu. Avšak rozličné kusy oblečenia znamenajú aj rôzne spôsoby recyklácie a nájdu sa aj také, pri ktorých je ich následná recyklácia takmer nemožná.

Presne takýmto kúskom sú pánske kravaty, ktorých ročne pretriedime zruba 8,5 ton, z čoho sa v našich obchodoch predá len jedna tona. Šancu na predaj majú iba skutočne výnimočné kusy, ktoré sú hodvábne alebo značkové.

Kravaty majú za sebou zdĺhavý a turbulentný sociologický vývoj. Doplnok, ktorý bol kedysi každodennou súčasťou pánskeho odevu, teraz visí väčšinu roku v skrini. 

Ako to už v móde býva, aj tu zohrala rolu zmena životného štýlu, príchod nových trendov, či sociologické zmeny v spoločnosti. Podľa britského The Guardian sa z kravaty, ako pôvodného symbolu moci, stal symbol podriadenosti, keď mnohé veľké korporácie tento doplnok nariadili ako povinnú súčasť každodenného pracovného odevu.

S postupným príchodom ležérnejšieho obliekania, od tohto dress codu začali korporácie upúšťať a ľudia pri skutočnej „moci“ si mohli dovoliť nosiť oblečenie, aké si sami vybrali. Voľba často padla na pohodlné tričko a rifle, ktoré sa stali ikonickým outfitom najmocnejších CEOs v Sillicon Valley. Postupom času sa tento štýl obliekania tešil čoraz väčšej popularite, až odštartoval príchod normcore trendu, založenom na minimalistickom, ležérnom obliekaní.

Kravaty a  ich recyklácia

Poslednú ranu kravatám nasadil príchod pandémie a nástup home office životného štýlu, v ktorom by si kravaty už len veľmi ťažko hľadali svoje miesto.

Podľa lifestyle magazínu GQ majú kravaty potenciál zažiť ich comeback, vďaka tomu, že už nie sú len doplnkom z donútenia ale v súčasnosti reprezentujú hlavne osobnú preferenciu a štýl nositeľa. Avšak aj napriek tejto predikcii sa rozsah ich popularity s veľkou pravdepodobnosťou už nikdy nevráti do starých koľají.

Ďalším faktorom pri spracúvaní a recyklovaní kravát je ich zloženie. Kravaty sú zo zmesového materiálu, najčastejšie v kombinácií umelých vlákien na podšívke a hodvábu na povrchu.

Práve toto výrazne sťažuje až znemožňuje ich ďalšiu recykláciu a na to, aby sa predišlo tomu, aby kravaty skončili na skládke, je potrebné nachádzať kreatívne riešenia.

Jedným z našich pokusov, ako pristúpiť k recyklácií kravát je aj upcyklovanie. V rámci našej snahy hľadať spôsoby, ako tento problematický kus odevu zrecyklovať, sme darovali 4 tony kravát a zbytkového textilu  neziskovej organizácií v Moldavsku, v ktorej nám na ukážku vytvorili niekoľko výrobkov z použitých kravát. Pozrite si galériu týchto výrobkov!

Tiež máte nápady, ako by sa dali kravaty upcyclovať? Napíšte nám, radi si ich vypočujeme!