Upcyclované oblečenie s posolstvom lásky od značky elpa

Eliška a Dominika sú dve kreatívne ženy, ktoré spojila láska ku tvorbe a upcyclingu. Spoločne si založili značku elpa, v rámci ktorej pretvárajú kúsky zo second hand-u svojimi jemnými kresbami a nápismi s nadčasovými posolstvami. V rozhovore nám prezradili viac o tom, ako vznikla ich značka či kde čerpajú inšpiráciu pre ich tvorbu.

Prezraďte nám, ako ste sa spoznali a ako následne vznikol váš projekt?

Sme Eliška a Dominika a stojíme za značkou elpa, ktorej hlavnou náplňou je dávať druhú šancu nenosenému a starému oblečeniu. Našou víziou je priniesť na slovenský trh upcyklované a pekné oblečenie s hlbšou myšlienkou radosti a lásky. Spoznali sme sa pred necelými 4 rokmi cez spoločného kamaráta na hudobnom festivale Lumen. Úplne živo si pamätám ako mi kamarát predstavil Elišku so slovami: ,,Toto je Eliška, tiež miluje umenie a rada tvorí. Určite si budete rozumieť a mať čo povedať… “ A veru – mal veľkú pravdu. Bolo to práve umenie a láska k ručnej tvorbe, ktorá nás spojila a vytvorila z nás veľmi blízke kamarátky.

V tomto čase vyrábala ešte Eliška pod značkou elpa maľované šálky. Zatúžila však tvoriť niečo nové, tiež videla príležitosť reagovať na dianie v textilnom priemysle (vysoký konzum, veľa oblečenia končí na skládkach, veľké znečisťovanie planéty týmto priemyslom). V spojení s vnútornou túžbou reagovať na túto krízu a využiť svoj talent a potenciál sa preorientovala na upcyklovanie starého oblečenia. Nezačala v tomto novom projekte však sama, ale vykročili sme na túto cestu už spoločne. A presne tu sa začala elpa ako ju dnes mnohí poznajú, venujúca sa upcyklovaniu starého a nechceného oblečenia na originálne kúsky s hlbším posolstvom

Vaše upcyclované kúsky sú krásne a  jedinečné, aké upcycling techniky pri vašej tvorbe používate?

Záleží od konkrétneho kúsku a aktuálnej inšpirácie. Niekedy meníme celkový strih daného kúsku, inokedy stačí iba malý detail a hneď kúsok získa druhý dych. Najčastejšie používame ako doplnok nášivky s rôznymi motívmi, ktoré maľujeme ručne a následne našívame na oblečenie. Taktiež oblečenie dotvárame nápismi, ktoré nesú hlbšie posolstvá.

Kde nachádzate inšpiráciu a aké sú hodnoty vašej značky?

Veľmi záleží od danej situácie. Najčastejšie sa však inšpirujeme od seba navzájom. Keď jednu chytí inšpirácia, podporí tú druhú a potom to už ide. Inšpiráciu čerpáme aj priamo v second handoch. Častokrát už tam na mieste vieme, ako daný kúsok pretvoríme. A v neposlednom rade sú nám veľkým zdrojom inšpirácie sociálne siete a svet okolo nás (ľudia, príroda, každodennosť).

Okrem dávania druhej šance starému a nechcenému oblečeniu sa snažíme prostredníctvom elpy pripomínať ľuďom hodnoty ako je jedinečnosť každého jedného človeka, láska, po ktorej každý z nás túži či radosť. Snažíme sa, aby si pri pohľade či nosení našich kúskov človek pripomínal, čo je v živote skutočné dôležité.

WhatsApp Image 2021-06-09 at 15.23.06 (3)
WhatsApp Image 2021-06-09 at 15.23.06 (5)
WhatsApp Image 2021-06-09 at 15.23.06 (4)

Aké sú vaše kritériá pri výbere oblečenia, ktoré následne upcyklujete?

Snažíme sa hľadať čo najkvalitnejšie oblečenie, ktoré je v čo najlepšom stave. Veľký pozor si dávame aj na zloženie, preferujeme prírodné materiály. Veľkú rolu zohráva aj samotná farba či strih daného kúsku.

Vaše oblečenie poukazuje na posolstvá lásky a radosti, ako ste dospeli k tomuto konceptu?

Myslíme, že to prišlo tak samo. Na začiatku našej spoločnej cesty sme mali veľa nápadov, akým smerom by sme sa chceli uberať, istú dobu sme chceli tvoriť upcyklované oblečenie s folklórnymi motívmi. Dnes sa na to spätne pozeráme už s pobavením, keďže tento štýl sa k nám vôbec nehodí. Bol to dlhý proces hľadania a skúšania, nechávali sme tomu voľný priebeh. A nakoniec sme došli k tomu, že chceme skrz oblečenie šíriť krásne posolstvá.

A naša obľúbená otázka, aký najlepší kúsok sa vám podarilo v Textile House nájsť?

Ťažko povedať. Tie najlepšie kúsky, ktoré sú mienené na elpu, ostávajú u nás v skrini (smiech). Za úspech pokladáme ak ulovíme naozaj kvalitný kúsok a za rozumnú cenu. Eliška však v Textil House nájde vždy nejaké poklady, raz sa jej podarilo nájsť a kúpiť si spoločenské šaty značky Lace and Beads za či vlnený kardigán (100% vlna z alpacy) značky Marco Polo.

Celú tvorbu týchto šikovných dievčat nájdete na:

https://www.instagram.com/elpa_handmade/