Šatka – geniálny vynález

Šatka – geniálny vynález!

Viete čo milujem vo Vintage shop najviac? Šatky. Siahnem po nich keď potrebujem ozvláštniť styling. Občas objavím parádne kúsky. Koľko lookov dokáže vyčarovať jedna šatka? Nekonečne mnoho.  A môže veľa vecí zachrániť, napríklad skrotí neposlušný účes, ochráni vlasy pred slnkom,  dažďom, alebo dokonca zamaskuje poškodenú rúčku na kabelke. Vozíme si ich ako suveníry z ciest. Šatka je geniálny vynález a v mnohých kultúrach aj symbol. V tejto sezóne však ide o absolútny „must have.“  Hlavne nech je vzorovaná, pestrofarebná a výrazná. Na veľkosti nezáleží. Posledným trendom sú šatky uviazané nielen na krku, ale na kabelkách, či iných nečakaných miestach outfitu.

Ako ich nosiť?

Tod ´s  a Max Mara nosia šatky uviazané „na piráta“, Burberry v poslednej prehliadke na London Fashion Weeku predviedol šatky na spôsob sukne. Balenciaga zasa pestrofarebné šatky umiestňuje na kabelkách.  Môžeme ich nosiť skutočne všade. Výborne sa znášajú s džínsovinou a môžu poslúžiť napríklad aj ako opasky.  Dolce & Gabbana sú stále verní šatkám koketne uviazaným okolo hlavy. Jednoducho šatka ako vlasový doplnok, napríklad namiesto gumičky je fajn. A Gucci v tejto sezóne šatkami vôbec nešetrí, dokonca z nich šije nohavice a kardigány. Kreatívny riaditeľ Alexandro Michelle sa spojil s francúzskou spoločnosťou Antoinette Poisson a použil na šatkách a látkach vzory tapiet z konca 19. storočia.

Umenie na krku

Na šatkách je úžasná práve tá vec, že spájajú svet módy a umenia.  Ak chcete vidieť nádherný príklad a náhodou budete mať cestu do Prahy, nenechajte si ujsť výstavu „Šílený hedvábník Zika & Lída Ascher: textil a móda„ v Umelecko-priemyslenom múzeu. Približuje dielo hodvábnickej rodiny Ascher. Hoci ide o rodákov z Českej republiky, u nás takmer neznámych, v západnej Európe už viac ako 70 rokov predstavujú najvyšší luxus vo svojom odbore a ich meno sa spája so značkami ako Dior, Balenciaga či YSL. Zika Ascher a jeho manželka Lída, museli v roku 1939 ako mnohí Židia ujsť za dramatických okolností z Československa.  Usadili sa v Londýne, kde si založili firmu na potlač látok. Svetovú slávu im priniesla séria luxusných šatiek takzvaných Squares, na ktoré tlačili motívy slávnych umelcov s ktorými spolupracovali. Boli medzi nimi mená ako André Derain, Henri Matisse, alebo Henri Moore a ďalší velikáni. Výstava potrvá až do júna. Tak by ste to ešte mohli stihnúť. Šatky sú jednoducho evergreen!

Miloslava Hriadelová

Foto : Lívia Kasakovská Jenčušová a

UPM Praha