Odštartujte jar v trenčkote!

V Textile House milujeme najnovšie trendy, no rovnako si užívame aj nosenie módnej klasiky a tradičných strihov.

S blížiacou sa jarou sa obzvlášť tešíme na jeden špeciálny kúsok, ktorý sa drží na módnom výslní už niekoľko desiatok rokov a to v skoro nezmenenej podobe.

Trenčkot alebo aj nepremokavý kabát, či plášť si našiel svoje miesto takmer v každom šatníku, naprieč generáciami a štýlmi.

Spoznajte históriu ikonického trenčkotu a pozrite si inšpiráciu, ako ho nosiť túto jar!

10 faktov o trenčkote

  • Cesta za ikonickým trenčkotom sa začala potrebou nepremokavého oblečenia, ktoré by odolávalo britskému počasiu, no taktiež slúžilo cestovateľom a bádateľom na ich zahraničných výpravách.
  • Pôvod trenčkotu sa datuje už od roku 1820, kedy sa začali produkovať prvé nepremokavé kabáty z dielne Charles Macintosh-a a Thomas Hancock-a, ktorí pracovali v gumárenskom priemysle.
  • Funkčné, nepremokavé oblečenie bolo mimoriadne potrebné, no tieto prvé modely boli ťažké, hrubé a nepraktické, práve preto neboli ideálnym dlhodobým riešením.
  • Na počiatku trenčkotu, ako ho poznáme dnes, bola látka gabardén. Túto látku vynašiel Thomas Burberry, zakladateľ značky Burberry a tvorca ikonického trenčkotu.
  • Pred tým než sa z gabardénu začali vyrábať trenčkoty, ho vo svojich odevoch využívali hlavne výskumníci a letci na ich ďalekých cestách. Patril medzi nich napríklad aj Roald Amundsen.

  • Trenčkot v jeho finálnom, ikonickom strihu, bol pôvodne navrhnutý na vojenské účely a tomu bola prispôsobená aj jeho funkcionalita. Každý detail mal svoj jedinečný účel. Nášivky na pleciach mali slúžiť ako držiak na rukavice a vysoký golier ako ochrana pred vetrom. Na opasku boli tiež takzvané “D-rings“- krúžky, ktoré slúžili  na zavesenie rôznych nástrojov.
  • Aj keď je trenčkot spájaný s vojakmi, v skutočnosti ho nosili skôr dôstojníci a vyššie postavení hodnostári, ktorí si ho dokupovali na vlastné náklady. Slúžil teda aj na poukázanie spoločenského statusu.
  • Ako sa dostal trenčkot z frontu na módne móla? Jednoducho, vďaka hollywoodskym filmom. Oblečený ho môžeme vidieť na postavách v snáď všetkých filmových klasikách, ako sú napríklad Casablanca či Raňajky u Tiffanyho.
  • Ak chcete siahnuť po klasickom trenčkote mal by mať nasledovné prvky: dĺžka pod kolená, nepremokavý, dva rady gombíkov, opasok v páse, béžová farba, vysoký golier, nášivky na pleciach.
  •  Vďaka čomu sa však trenčkot udržal v našich šatníkoch celé desaťročia? Tajomstvo jeho úspechu je aj v jeho strihu. Vďaka sofistikovanému previazaniu v páse svedčí ženám a mužom so všetkými typmi postáv.

Foto: Ester Sabik

Styling a produkcia: Textile House