Moderné kimono

Nosia ich influencerky, cítime sa v nich ako hrdinky z filmov, alebo super ženy. Tradičné oblečenie japonských gejší  – kimono, ovplyvňuje svet európskej módy už od druhej polovice 19. storočia. Do našich šatníkov sa dostalo v podobe županu a pyžama. Ale sofistikovanejšie verzie milujú súčasné európske ženy najmä kvôli elegancii a pohodliu, ktoré poskytuje jednoduchý strih v línii „T“. V 20. rokoch minulého storočia začali kimoná nosiť takzvané „flappers girl“ , teda extravagantné mladé dámy, ktoré nosili krátke účesy á „la garconne“ – inšpirované rovnomenným mierne erotickým románom. V 19. storočí, kedy prišla asi prvá vlna očarenia kultúrou ďalekého východu Japonskom a Čínou, ujali sa ako domáce a plážové odevy. Kimoná čoraz častejšie vídať na uliciach európskych miest aj preto, lebo kultúra kimona oslovuje módnych návrhárov. Jana Polak vo svojej aktuálnej kolekcii priniesla kimoná s 3D potlačou, ktoré pôsobia veľmi moderne a môžete ich kombinovať s hocičím a sú nadčasové.

Do poslednej nitky!

Japonci majú tradíciu zodpovedného prístupu k móde. Na ostrove sa ničím neplytvá. Je úžasné akým spôsobom konštruujú jednotlivé kimoná, aby neostal ani kúsok látky nazmar. Napríklad aj pomocou systému pod podšívkou zabudovaných posuvných šnúrok, ktorými sa dá veľkosť prispôsobiť akejkoľvek postave. Drahé kúsky sa väčšinou dedia a keď sa úplne zoderú, zrecyklujú sa ich na kabelky, vrecúška, či ozdobné šnúrky, alebo pásy. A tie úplne nepoužiteľné skončia ako plienky pre deti. Kimoná sa šijú iba ručne veľkým stehom, aby sa dali ľahko rozobrať a ich vzory majú svoju symboliku. Najkrajšie sú svadobné kimoná. Obliekanie je obrad, ktorý trvá niekoľko hodín a asistujú pri ňom vyškolené odborníčky. Pod kimono sa totiž oblieka množstvo ďalších vrstiev. Spodná vrstva z jemnej látky, kvôli tomu, aby sa nezapotil vrchný odev. Nádhernú odhalenú šiju majú Japonky vďaka silno naškrobenému bielemu golieru pripevnenému o pás. Školy kimona nájdete v Japonsku aj dnes. Kimono je trendom v japonskom street style. Na ulici môžete vidieť dokonca punkové verzie s martenskami namiesto typických drevených „geta“ sandálov a bielych ponožiek, alebo kimoná s farebnými umelými kožušinami, extravagantnými účesmi a modernými kabelkami.

Kde nakupovať?

Na internete nájdete množstvo špecializovaných stránok. A ceny tých najluxusnejších sa pohybujú od 10 000 dolárov. Ale nádherné originálne kúsky môžete objaviť aj v second handoch za nepomerne prístupnejšiu cenu. Vintage Shop dokonca ponúka podobné ethno odevy cielene. Objavili sme tu množstvo vskutku zaujímavých exemplárov. Napríklad hodvábne kimono s potlačenými nádhernými krajinkami a ručne šitou hodvábnou podšívkou. Pohrali sme sa s restylingom v rámci témy 20. roky minulého storočia.  A majiteľka ho teraz s obľubou nosí ako ľahký letný kardigán.

Miloslava Hriadelová

Foto: Radka Bakajsová a archív autorky