Móda v roku 2022

Začiatok nového roku je ideálny čas na reštart vášho osobného štýlu a prístupu k obliekaniu.

Pre mnohých z nás sú súčasťou novoročných predsavzatí aj nové „módne výzvy“ či už ide o vytriedenie si šatníka, alebo o nenakupovanie vo fast fashion reťazcoch.

Keďže v Textile House máme radi rôzne prístupy k móde, trendom a obliekaniu, spísali sme pre vás tri módne tendencie, ktoré sú podľa nás najrelevantnejšie pre rok 2022.

Nový maximalizmus

Maximalistická móda na nás už nejaký ten čas  „útočí“ zo všetkých strán. V pop kultúre si prehnané, až kontroverzné outfity môžeme vychutnať napríklad v nových častiach seriálu Emily in Paris, alebo v umiernenejšej  verzii v pokračovaní ikonického módneho seriálu Sex v Meste, pod názvom And just like that.

Maximalizmus nájdeme aj v outfitoch celebrít z červeného koberca či na prehliadkových mólach.

Priesvitné topy, volány, sýte farby, mini sukne, extravagantné saká, neočakávané výrezy, to všetko majú byť podľa Vogue.com trendy na nadchádzajúce mesiace.

Maximalistická móda však nemusí znamenať iba nasledovanie výrazných trendov, ale môže byť aj o prehodnotení prístupu k veciam, ktoré už vlastníme.

Koľko krát si niečo neoblečieme len preto, že máme pocit, že je to príliš výrazné na bežný deň alebo si daný kúsok šetríme na špeciálnu príležitosť, ktorá nakoniec nikdy nenastane?

Mnoho „špeciálnych“ príležitostí pandémia zrušila a práve preto je najlepší čas neskrývať výnimočné kúsky v skrini, ale vystaviť ich na obdiv aj v bežné dni.

Ako povedala ikonická Coco Chanel "Everyday is a fashion show and the world is your runway."

Pohodlne aj v office

Pre každú dobu je charakteristický iný „office look“. Zatiaľ čo v osemdesiatych rokoch minulého storočia dominoval ikonický „power wear“, dnes by sme už tento štýl v kanceláriách hľadali len márne (Aj keď, prečo nie!?)

To, ako sa obliekame na von a do práce je vždy priamo ovplyvnené sociologickými zmenami v spoločnosti. Spomínanému „power wear-u“, pre ktorý sú charakteristické napríklad vypchávky na pleciach, vďačíme za posilnenie ženského sebavedomia v profesiách, ktorým dovtedy dominovali muži.

Ak by sme nazreli do bežnej korporátnej kancelárie pred 10-15 rokmi, pravdepodobne by sme natrafili na veľa puzdrových sukieň, tenkých pančušiek a lodičiek. Aj keď je to elegantná silueta, ktorá nikoho neurazí, teraz si už takýto outfit na sebe vie predstaviť asi len málokto.

Nárast popularity tenisiek a ležérneho oblečenia sme mohli vidieť už pred príchodom pandémie, no mnohé lockdowny a práca z domu tento trend raketovo urýchlili. Silueta sa zmenila a komfort sa prebojoval na prvé miesto.

Ako teda môže pohodlný office wear vyzerať? Vyskúšať môžete napríklad oversize kostýmy, elegantné šaty s teniskami, pohodlné pánske oblečenie, opätky nahradiť platformami,  zaradiť netradičné kúsky z rifľoviny či jemné súpravy z úpletu.

Kapsulový šatník

Pojem kapsulový šatník nie je v módnych kruhoch žiadna novinka. Jedná sa o minimalistický šatník založený na základných kúskoch oblečenia z kvalitného materiálu a v nadčasovej palete farieb. Účelom takéhoto šatníku je uľahčiť nositeľke/ nositeľovi  každodenné rozhodovanie „čo na seba“, no tiež odľahčiť planétu od nadprodukcie trendového oblečenia.

Je vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spôsob, ako znížiť svoju ekologickú stopu a podľa viacerých odborníkov je práve dobre vyskladaná „kapsula“ riešením, ako si budovať udržateľný šatník. Kapsulový šatník vôbec nemusí byť nudný a každý si ho vie vyskladať podľa vlastného vkusu a životného štýlu.

Na internete môžete pod týmto pojmom nájsť mnoho návodov či už s konkrétnymi kúskami, po ktorých pri budovaní takéhoto šatníka siahnuť alebo s postupom, ako k celému procesu vytvárania si vlastnej „kapsule“ pristúpiť.

Jedno je však isté, hlavnú rolu v tomto prípade hrá materiál, preto ak je vašim módnym predsavzatím vytvorenie si šikovnej „kapsuly“, určite odporúčame siahnuť po kvalitných materiáloch, ako sú kašmír, vlna, ľan, merino či (eko) koža.

Foto: Ester Sabik

Model: Stalker Agency

Produkcia a oblečenie: Textile House