Mileniáli milujú secondhandy

Foto: @Michaela Eliáš outfit a šperky: Vintage shop,  styling: Miloslava Hriadelová

Čoraz častejšie sa v obchodoch z druhej ruky objavujú zaujímaví mladí ľudia, ktorí milujú módu a neboja sa experimentovať. Navyše im nie je ľahostajné, ako nadprodukcia a zrýchľovanie módy negatívne vplýva na našu planétu.

Aká je motivácia ľudí nakupovať v obchodoch z druhej ruky? Najčastejšie hľadajú cenovo dostupné kúsky. Ale rastie skupina zákazníkov, ktorí sa chcú správať podľa etického princípu, alebo sú nostalgickí, či vyhľadávajú kvalitné značkové veci za dostupnú cenu, milujú veci z druhej ruky, pretože majú autenticitu, alebo lovia kvalitné značkové kúsky, ktoré potom predávajú ďalej. V GlobalData analyzovali trendy a hnacie sily, ktoré minulého roku rozhýbali tento „revitalizovaný“ sektor. Výskumní pracovníci zistili, že v roku 2018 kúpilo výrobky z druhej ruky 56 miliónov žien, čo predstavuje nárast o 12 miliónov nových zákazníkov z predchádzajúceho roka. A 51% nakupujúcich plánuje v nasledujúcich piatich rokoch minúť ešte viac peňazí na veci z druhej ruky. A práve tento nárast majú na svedomí mileniáli a generácia Z. Tí totiž  nakupujú v secondhandoch 2,5 krát rýchlejšie, ako ostatní ľudia.  Prečo ich oslovujú práve obchody z druhej ruky?

 

 

Jessica: Sekáč je výzva!

Jessica je študentka gymnázia v Košiciach a jej instagramový profil zaujme hravými outfitmi a veľkú časť z nich objavuje vo Vintage Shope. Módu má v krvi a baví ju experimentovať. V second handoch nakupuje pomerne často. „Väčšina môjho šatníka pochádza práve odtiaľto. Som typ človeka, ktorý rád vyniká z davu, čo sa s kúskami z typických obchodov, ktoré sú v nákupných centrách nie vždy dá. Nakupovanie v second handoch dáva mojej fantázii veľký priestor na realizáciu. Každý kúsok, ktorý mi nesadne veľkosťou, no zaujme ma látkou sa pre mňa stáva výzvou vytvoriť z neho niečo nové. Obzvlášť ak ste študent, je pre vás prijateľnejšie prerobiť si kúsok, ktorý stál 2-3€ než kúsok aj desaťkrát drahší. V prípade, že vám to nevyjde, bolí to menej a aspoň ste sa zabavili. Okrem toho sa v týchto obchodoch nachádza aj veľa nadčasových kúskov, ktoré nevyjdú z módy za dva týždne. Samozrejme sa tam občas vyskytnú aj bizarné kusy odevov, ktoré je niekedy ťažké identifikovať. S nimi však prichádza priestor pre zábavu s priateľmi. Ak máte radi zábavu, skúšaním týchto kúskov zabavíte nielen seba, ale vyčarujete úsmev na tvári aj pár zákazníkom,“ prezrádza Jessica. Second handy majú podľa nej majú veľa výhod. „Stačí im prísť na chuť. Ak ste v “sekáčoch” ešte nenakupovali, odporúčam aby ste to aspoň skúsili. Za pokus nič nedáte a možno vás to natoľko ohúri, že už nebudete nakupovať inde.“

 

 

Martina: Mám blízko k vintage móde

 

Študuje právo a k móde má tiež veľmi blízko, robí prvé krôčiky v modelingu. Aj Martina občas loví v obchodoch z druhej ruky. „Nakupujem, keď sa nájde nejaký zaujímavý kúsok a je mi ľúto ho tam nechať.
Určite tam však kvôli nedostatku času chodím menej často ako by som chcela,“ dodáva Martina, ktorá má blízko k vintage móde. A občas si nájde originálne veci aj v šatníku rodičov. „Mimoriadnym kúskom je rifľová bunda z roku 1990, ktorú si kúpil otec za svoju prvú výplatu. Má pre mňa veľkú hodnotu a som rada, že je už ockovi malá a ja ju môžem nosiť, lebo je fakt krásna,“ prezrádza.

 

Michaela, Martina a Lívia

 

Chodia ešte iba na základnú školu, ale často ich stretnete medzi vešiakmi Vintage shopu. Ich štýl jednoducho neprehliadnete.  Sú originálne. Michaela, Martina a Lívia sa zhodujú, že iba tu nájdu výnimočné a zaujímavé poklady. „Páčia sa mi veci, ktoré človek v obyčajných obchodoch nekúpi a sú úplne iné,“ hovorí Michaela. Martine sa na sekáčoch páči, že tu nájdete všetky štýly. A Lívia to zhrnula za všetky: „Ľudia nakupujú bezhlavo a ja sa snažím brať ohľady na životné prostredie. Zamýšľam sa nad tým, kam tie nepredajné veci raz poputujú. Nie je mi ľahostajné, ako budeme žiť. Móda ma baví, ale chcem sa správať eticky,“ dodáva.

 

Miloslava Hriadelová