Mesto- Móda – Evolúcia

Prehliadku Chic ulica, 100 rokov módy na košickom korze, priniesla Mestská časť Staré mesto a zostavila ju Miloslava Hriadelová so zámerom priblížiť Košice a jeho korzo, ako módny fenomén kde sa tvorili nielen dejiny, ale aj trendy. Veľkú časť vecí objavila kurátorka vo Vintage shope. Mnohé kúsky dokonca boli dobovými originálmi. Diváci na Hlavnej ulici zažili módnu evolúciu od čias inventorky moderného odievania Coco Chanelovej, až po súčasný pohľad najmladšej návrhárskej generácie, ktorú prezentovala študentka tretieho ročníka módneho návrhárstva na košickej škole úžitkového výtvarníctva Monika Čopáková.

Autentické šaty a klobúky

 

Kolekciu 35 modelov doplnili viaceré originály. Biele vyšívané šaty technikou matyó pochádzali zo 40. rokov a zapožičala ich zberateľka Marta Šefarová. Autentické boli aj niektoré klobúky, ale aj retro šaty z ateliéru Odette Kmeť Fedorovej  v kolekcii inšpirovanej 50. rokmi a Diorovým new look štýlom. Množstvo klobúkov bolo ešte z dielne už nežijúcej klobučníčky Eleny Budešovej, ktorá si v roku 1942 ako 18 ročná otvorila na Alžbetinej ulici modistvo ICKA. A zvyšok doplnili diela jej vnučky Eleonóry Gaškovej, ktoré obdivujú v Londýne, Viedni aj Budapešti. Dobové boli nielen šaty, ale aj účesy, o ktoré sa postarali kaderníci zo salónu VOGUE a mejkap artistky Zuzana Suzster a Maria Dizarjevič, ktoré majú skúsenosť s filmovou vizážou. Na každej hlave spolupracovali stylista, klobučník, kaderník a vizážista. Kaderníci používali  špeciálne kovové štipce, akými si naše prababičky vytvárali nádherné zvlnené účesy. Záverečné defilé ukázalo, ako sa menili siluety  a účesy počas sto rokov, ale aj ako sa jednotlivé obdobia stále vracajú späť. Aj dnes môžete v obchodoch objaviť šaty s rovnakým strihom, aký nosili naše babičky. Líšia sa iba materiálovo. Rozdiel je iba v tom, ako si ich oblečiete, aj to chcela prehliadka Chic ulica ukázať. Preto 80. roky prezentovali súčasní mladí ľudia, oblečení tak ako sa  preháňajú na korze na elektrických skateboardoch a lovia v obchodoch z druhej ruky – mrkváče a široké košele s vypchávkami zastrčené v nohaviciach sú v jednoducho znovu v hre.

 

Súčasná Coco Chanel recykluje

 

Nádherným oblúkom prehliadku uzavrela kolekcia Moniky Čopákovej, študentky odevného dizajnu, ktorá vznikla prerobením použitých šiat. Nazvala ju  Qui qu’a vu Coco, čo v preklade znamená „Kto videl Coco?“. Touto reminiscenciou sa vracia do počiatkov módy, akú ju poznáme dnes a jej priekopníkom je najväčšia svetová módna ikona Coco Chanel.

Zámerom bolo ukázať, ako sa moderná móda vyvíjala a ako sa stále dookola vracia späť. A tiež aj fakt, že móda a dejiny sú spojené nádoby a Košice boli vždy multikultúrnym mestom, ktoré bolo ako Francúzi hovoria „chic“.

 

Foto: Miroslav Vacula a Radka Bakajsová