Martina Mareková Kuipers: Šatníkový detox začnite v hlave

 

Patrí k influencerkám trvalo udržateľného prístupu k móde. Má značku upcyklovaných odevov Bartinki a keď nie je vo svojej piešťanskej dielni, ani v Holandsku, či v ateliéri v Cvernovke,  môžete ju zastihnúť na Kopaniciach, kde má na svojom veľkom pozemku karavan a kus nádhernej prírody okolo. Od januára 2018 je hlavnou koordinátorkou hnutia Fashion revolution Slovensko, je vydatá a žije striedavo v Holandsku a na Slovensku. Myšlienke pomalej módy prepadla v Anglicku, kde žila od roku 2005. A keď sa s partnerom presťahovali do Holandska, tak trochu z núdze rozhodla sa pre šatníkový detox. Práve tam objavila svet upcyklingu. Jej značka Bartinki, vznikla spojením Martininho a manželovho mena, volá sa Bart. S Martinou sme sa stretli vo Vintage Shope. Preberajúc vešiaky s oblečením, bavili sme sa najmä o záplave textilu, ktorý nikdy nebude mať šancu, aby si ho niekto obliekol. Kupujeme si množstvo nekvalitných vecí, po jednom nosení nepoužiteľných a potom sa ich jednoducho zbavíme a kúpime si množstvo ďalších. Toto je náš trend. Na vešiakoch výberových seconhandov sa však dajú objaviť poklady. A často aj vysokej kvality. Jeden z nich vytiahne Martina šmahom ruky. Džínsový top s multifarebnou lemovkou si ju okamžite získal. „Toto určite robili v malej lokálnej dielni, ale s veľkou láskou. Všimni si, že je to ručne obšívané,“ ukazuje s víťazoslávnym úsmevom rub kabátika. Gúglime podľa visačky a skutočne sa jedná o malú značku a v Dánsku celkom úspešnú, za ktorou je sympatická štyridsiatnička. „Chémia zafungovala. Táto žena mi je blízka, hoci poznám iba jej prácu, vedela som to od začiatku,“ žasne. O chvíľu pribudnú ku kabátiku elastické zvonové nohavice s hadím vzorom a potom ešte army kúsky. Armáda je vždy nadčasová. V štúdiu fotografky Michaely Eliáš vznikal editoriál o tom, že „Veľa je veľa.“

Pravidlá kapsulového šatníka

„Ako z toho von, z toho nadbytku, ktorý nás obklopuje ?,“ pýtam sa Martiny. Najprv si treba preriediť hlavu, s tým upratovaním skríň a života všetkého, príde aj upratovanie si hlavy. Človek sa pozastaví na tým, čo vlastne potrebuje. Ja som začala tak, že som prestala chodiť do obchodov. Zistila som, že mám vlastne všetko a ani viac nepotrebujem. Motivácia bola nielen, že som mala plnú skriňu, ale po presťahovaní do Holandska som nemala peniaze. Vtedy prepuklo aj to, že chcem kreatívne tvoriť. Takže som začala vo svojej skrini. Začala som si prerábať vlastný šatník a postupne som ho takto vytriedila a preriedila. A keď sa vrátim k tomu konzumnému, ľudia dnes nakupujú automaticky, nezamyslia sa: Potrebujem to? Radšej si povedia: Idem v piatok večer von tak si niečo kúpim na seba. Dnes je všetko tak dostupné a to nie je dobre. Všetko máme hneď a ak nie, sme z toho nervózni,“ zamýšľa sa Martina. Zaujíma ma, ako by definovala nadčasový štýl. „Neexistuje jeden štýl pre všetkých. Väčšinou sa časom človek vycibrí a nosí čo mu je dobré a čo ho vystihuje. Ujasní si, čo mu svedčí. Ja o sebe viem, že nebudem nikdy nosiť kvietkované šaty. Treba nad všetkým rozmýšľať pragmaticky, keď nad niečím stojím a chcem si to kúpiť. Som to ja? Človek na to časom príde, toto je môj štýl. Stále hovorím, otvorte si skriňu a čo ste na sebe nemali dva roky oblečené darujte, alebo posuňte ďalej. Samozrejme, sú tam aj emočné veci, napríklad šaty zo stužkovej , jasné, že tie si necháš. Ale nohavice, ktoré ti nesedia a už tri roky si nahováraš, že do nich schudneš, šmar preč!, radí Martina. „ Veľa sa hovorí o kapsulovom šatníku, ktorý by mala mať 15 kúskov na sezónu. Môže a nemusí to byť len biele tričko, rifle blúzka a čierne sako, ako hlása blogerka a odborníčka na kapsulový šatník Bea Johnson. Ak niekto miluje nosiť ružové kvetinkové veci, ťažko mu dáš niečo čiernobiele. Kvetinková potrebuje to svoje a pre ňu bude ten kapsulový šatník úplne iný.  Ale vyskladať sa dá v každom štýle,“ dopĺňa.

Bojovníčka za pomalú módu

Vo svojich Bartinki kolekciách upcykluje napríklad zvyškový materiál, ale často aj vyšívané gobelíny, ktoré objaví na burzách, alebo v second handoch. Je umením vytvoriť z týchto „zabudnutých“ kúskov moderný odevný artefakt a Martina toto dokonale ovláda. Jej kolekcie mohli obdivovať na prehliadkach Fashion Live a objavujú sa aj na stránkach módnych žurnálov. Toho roku sa to však zmenilo. Bartinki na nijakej prehliadke neuvidíte. Bojkot?

„Už nebudem robiť módne prehliadky. Prišlo to spontánne v lete. A keď som sa rozhodla, že nejdem na Fashion Live, tak zhodou okolností Fashion revolution inciatíva v Londýne vypustila antikampaň proti súčasnej politike londýnskeho týždňa módy, ktorý podporuje často aj neetické prístupy k móde. Teraz pripravujem upcyklovanú kolekciu ušitú eticky na Slovensku a budem ju fotiť s Michaelou Eliáš na silných ženách z Cvernovky. Cítim to tak, že nepotrebujem prehliadku. Šijeme veľkosti od XS po 44 a naviac a celú kolekciu idem venovať etickému bazáru Šumné na prenájom. Čiže si ju môžu zákazníčky požičiavať. Nie je tam nič komerčné a ani nič spojené s klasickou módou,“ prekvapuje Martina. Opäť mi je jasné, že je bojovníčka za zodpovednú módu a cirkulárnu ekonomiku na pravom mieste.

Miloslava Hriadelová

Foto: Michaela Eliáš

a archív FASHION LIVE