Keď oblečenie pomáha

Je leto, od karnevalu ešte ďaleko, a vy vidíte v lese pobehovať skupinku detí a dospelých v kostýmoch tých najrôznejších postáv, od superhrdinov až po víly? Je veľmi pravdepodobné, že ste práve stretli letný tábor občianskeho združenia Bublina.

OZ Bublina sa venuje organizácií letných táborov, splavov, silvestrovských lyžovačiek, či výletov po Slovensku a zahraničí pre deti z detských domovov.

Je to občianske združenie založené skupinou nadšencov, ktorí si dali za úlohu spríjemniť deťom vyrastanie v detských domovoch a poskytnúť im nezabudnuteľné zážitky, ktoré im pomôžu nadobudnúť skúsenosti, poznatky a priateľstvá, no aj vybudovať si zdravé sebavedomie.

Firma Textile House má to šťastie, že môže byť súčasťou týchto aktivít aspoň prostredníctvom karnevalových kostýmov, ktoré pre OZ Bublina v našej triediarni pravidelne hľadáme.

O tom, prečo sa volajú Bublina, akú rolu v táboroch zohrávajú karnevalové kostýmy, no aj to, ako detičky z detských domov prežili niekoľko mesačný lockdown nám porozprávala jedna zo zakladateliek, Mirka Jánošíková.

20210805_160856
20210805_154220
20210805_164234

Čo je Bublina a ako vznikla?

Bublina má svojim názvom symbolizovať priestor s vlastnými pravidlami, kde prevláda slušnosť, neha a láskyplnosť.  Jej hlavnou úlohou je ukazovať deťom správne vzorce chovania, ako vyjadriť vďačnosť, kedy sa ospravedlniť, či ako veľa emócií sa dá vyjadriť objatím.

Na začiatku tohto projektu sa Bublina zameriavala na organizáciu letného a povianočného tábora, no postupne sa k tomu veľmi prirodzene pridali aj jednodňové výlety a splavy, až sa nakoniec podarilo zorganizovať aj výlet do zahraničia, a to konkrétne do Osvienčimu. Takýto výlet mal deťom pomôcť vidieť na vlastné oči to, o čom sa učia na hodinách dejepisu, no zároveň aj podnietiť ich kritické myslenie a spoznať osudy ľudí, ktorí to mali v živote ešte ťažšie. Aj vďaka takémuto výletu deti zažili niečo výnimočné a zároveň získali špecifickú skúsenosť, o ktorej následne robili prezentáciu aj svojim spolužiakom.

Až do príchodu korony sa frekvencia výletov a spoločných aktivít zvyšovala, no niekoľko mesačný lockdown aktivity Bubliny úplne pozastavil. Deti sa tak ocitli absolútne odrezané od sveta, keďže z bezpečnostného hľadiska nemali dovolené ani výlety, ani návštevy. V tomto prípade Bublina zohrala aspoň úlohu „priateľa na telefóne“ a deťom okrem pravidelných telefonátov poskytovali aj peniaze na dobíjanie kreditu, aby mali spôsob, ako zostať v kontakte s okolitým svetom.

20210805_164732
IMG_5683
IMG_5616

Prečo práve kostýmy?

 

Karnevalové kostýmy rozhodne nie sú len obyčajnou rekvizitou pre účely detského tábora, práve naopak, zohrávajú v ňom dôležitú pedagogickú rolu. Konkrétne ide o zážitkovú pedagogiku, kedy sa deti učia veci prostredníctvom príbehov. Sprostredkovateľmi autority a vedomostí nie sú len obyčajní učitelia, ale ich obľúbení superhrdinovia či iné rozprávkové bytosti. Kostým slúži zároveň aj ako odmena pri splnení náročnej úlohy alebo naučení sa novej zručnosti. Momentálne sa tešia veľkej obľube najmä kostýmy komiksových superhrdinov Avengers.

Z Textile House si Bublina každoročne pred Vianocami odnáša aj huňaté kostýmy zvieratiek, ktoré si deti následne nachádzajú pod stromčekom. V tomto prípade však kostýmy majú už len jeden účel, a tým je vyčariť deťom úsmev na tvárach. Zvieratkovské kostýmy si deti častokrát obľúbia natoľko, že v nich počas zimných Bublina táborov aj celé dni lyžujú.

IMG_6029
IMG_20210805_161727
20210805_153901

Ako Bubline môžete pomôcť aj vy?

To najvzácnejšie, čo deťom  z detských domovou môžete dať, je váš čas. Bublina neustále hľadá dobrovoľníkov, ktorí by to s deťmi mysleli vážne a budovali si s nimi vzťahy a dlhodobé priateľstvá. Deti, ktoré nežijú so svojimi biologickými rodinami už zažili tú najväčšiu stratu, ktorú môže krehká detská duša utrpieť, a práve preto sú pre ne dlhodobé vzťahy, na ktoré sa môžu spoľahnúť, veľmi vzácne a nenahraditeľné.

Samozrejme, nie každý si môže dovoliť takúto časovú a emočnú investíciu a podporiť Bublinu je možné aj finančnými darmi, vďaka ktorým deti prežívajú výnimočné zážitky a skúsenosti, ako napríklad cesta do Osvienčimu.

 

Sme veľmi vďační, za neoceniteľnú prácu, ktorú Bublina odvádza a aj za to, že môžeme byť súčasťou ich čarovného príbehu.

Viac informácií o občianskom združení Bublina nájdete tu: http://www.ozbublina.sk/