Hľadajte modrú!

 

 

Farba roka je klasická modrá, presnejšie 19-4052 Classic Blue. Rozhodol o tom Pantone inštitút na základe trendových a lifestylových štúdií a predpovedí. Po celý rok by teda mala vládnuť dizajnu, módnemu a kozmetickému priemyslu. Ak nazriete do vlastného šatníka, určite v ňom nájdete minimálne jeden takto sfarbený kúsok. Ide totiž o tú nadčasovejšiu z farieb na svete. Milovali ju impressionistickí maliari, no modré obdobie mal aj Pablo Picasso a Piet Mondriann sa s týmto odtieňom pohral vo svojich preslávených abstraktných geometrických modro-červených konštruktivistických kompozíciách, ktorými sa nadchol návrhár Yves Saint Laurent a vytvoril v 60. rokoch sériu ikonických minišiat. A v pohode môžeme povedať, že modrá je dnes nová čierna, pretože je symbolom vrcholnej elegancie. Výrazná je aj paleta farieb, s ktorými ju môžeme kombinovať – modrozelená, červená, fialová, terakotová, okrová, žltá, odtiene hnedej a dokonca aj čiernej.

 

 

Ako hľadať ?

 

 

Zaujímavé nadčasové kúsky objavíte v obchodoch z druhej ruky. A môžete si ich obliecť v trende sezóny bez toho, aby ste bezhlavo plienili vo fast fashion reťazcoch nové kolekcie.  Aktualizujte svoj outfit trebárs trendovou kabelkou a máte restylig ako vyšitý. Vo Vintage shope sme objavili nádherne nariasené modré koktailky z jemného syntetického úpletu.

Vsadiť na výrazne modré doplnky sa tiež oplatí, zvýraznia každý outfit. Clutch kabelka z kráľovsky modrého zamatu sa v šatníku nestratí. Ak budete mať šťastie natrafíte na modré kožené rukavice, alebo modrý klobúk. A dlhá šatová úpletová lurexová vesta v modro zlatých odtieňoch, doplnená okrovou blúzkou s výrazným golierom á la 70. roky je „must have“ jarnej sezóny. Čím výraznejší golier, tým lepšie.  Veľmi dobrú službu v nadčasovom šatníku urobí aj svetlomodrá košeľa.  My sme objavili nádhernú hovábnu v oceľovomodrom odtieni a doplnili sme ju džínsovou sukňou, modrobielym štrasovým náramkom a perlami. A do tretice sa na jar o slovo hlási farebná koža. Zamilovali sme sa do tmavomodrej bundy s raglánovými rukávmi a vypchávkami. A dôležitá rada na záver, ak sa vyberiete objavovať vintage kúsky, zamerajte sa na kvalitu materiálu. A hlavne majte víziu, čo vlastne hľadáte a k čomu to budete nosiť. Inak sa v záplave vecí na vešiakoch stratíte v preklade a v skrini vám napokon pribudnú ďalšie ležiaky. Hľadať sa však oplatí!

 

text: Miloslava Hriadelová

foto a styling : Autorka