Farebný reštart od Textile House

Podľa britskej psychologičky, Jane Boddy je jedným zo spôsobov ako sa zotaviť z náročného roku, ktorý máme za sebou, aj nosenie výrazných farieb.

Je vedecky preukázané, že jasné farby nám vedia pozdvihnúť náladu a majú na nás revitalizujúci účinok.

Naopak, niektoré tmavé farby ako šedá či čierna môžu viesť skôr k pochmúrnejšej nálade. Tieto farby však tiež majú svoje zmysel v našom šatníku, napríklad keď potrebujeme mať  pocit bezpečia či istej dávky anonymity, tvrdí odborníčka na farby Constance Hart. Práve preto môžeme tieto farby často vidieť na ľuďoch žijúcich vo veľkých mestách či v čakárňach u doktora.

Keď však chceme pocítiť revitalizujúci účinok farieb, musíme siahnuť po iných odtieňoch.

Psychológia  farieb je komplexná veda, a rozdiel v pôsobení na našu náladu môžu spôsobiť už aj mierne odchýlky vo farebných odtieňoch.

Napríklad taká levanduľová nám môže pomôcť pri hľadaní vnútornej rovnováhy či spojenia s našim telom, zatiaľ čo výrazná fialová pôsobí stimulujúco pre našu kreativitu a predstavivosť.

Pre naše fotenie sme vybrali ako nosné farby „sky blue“, intenzívnu červenú a zemitú žltú.
Ako na nás môže pôsobiť tento farebný výber?

Sky blue

Podľa kreatívnej platformy Coloro, zaoberajúcej sa skúmaním farieb, je Sky Blue jednou z farieb, ktoré pomáhajú upokojiť našu myseľ a prospievajú našej duševnej pohode.Je  to jemná, pokojná farba, ktorá vie napomôcť aj pri zvládaní stresu.

Sama osebe môže pôsobiť mierne výrazne, no v kombinácií s utlmujúcou béžovou vie nositeľovi navodiť skutočne príjemný až radostný pocit.

Zemitá žltá

Žltá, aj keď v inom odtieni, to tento rok dotiahla až na jednu z dvoch farieb roka podľa spoločnosti Pantone, ktorá je najuznávanejšiu kapacitou v oblasti farieb.

Žltá farba má obzvlášť silný revitalizujúci účinok, vďaka ktorému sa cítime posilnení a nabití energiou. Ako hovoria zástupcovia spoločnosti Pantone, žltá nám so sebou prináša kúsok optimizmu a nádeje na lepšie zajtrajšky. Taktiež reflektuje ľudskú silu a odvahu sa popasovať aj s náročnejšími chvíľami.

 

Intenzívna červená

Na rozdiel od žltej či modrej, červená farba si so sebou nesie aj nevyhnutný kúsok kontroverzie. Spájajú sa s ňou rôzne asociácie, prechádzajúce od vášnivej až po agresívnu.

Taktiež je to však typicky letná farba s romantickým podtónom. Výrazný nárast energie a entuziazmu je pri nej zaručený.

 

Pre odskúšanie si toho, ako na nás rozličné farby pôsobia odporúčame malý experiment, inšpirovaný redaktorkou Vogue Lianou Satenstein, ktorá svoju obľúbenú čiernu na týždeň vymenila za outfity v rôznych farebných kombináciách. Efekt rôznych farieb, ktoré nosila, mal až prekvapujúco výrazný účinok na jej náladu, no aj na to, ako ju vnímalo okolie.

Zatiaľ čo vďaka ružovej pociťovala výrazný nárast energie, v oranžovej zas získala okamžitý „confidence boost“.

Vyskúšali by ste si takýto farebný experiment aj vy?

Kúsky v tých najrôznejších farbách si môžete u nás uloviť, v našej novej kolekcií, ktorá je momentálne v obchodoch. 

Tešíme sa na vás!