Ako vzniká upcyklovaný merch?

Na našich sociálnych sieťach ste už mohli zachytiť informáciu, že sme sa tento rok spojili s nitrianskym festivalom Flaam, aby sme spoločne vytvorili jedinečný upcyklovaný merch, ako udržateľnejšiu alternatívu ku klasickému merchandisu, ktorý býva súčasťou takmer všetkých festivalov či koncertov.

 

Čo však výraz „upcyklovaný merch“ v praxi znamená, a ako tento projekt vznikol?

V súčasnosti sa každý rok sa vo svete vyrobí až 80 miliárd kusov oblečenia.

Výroba oblečenia je komplikovaný proces, pri ktorom sa spotrebuje obrovské množstvo vody, energie a aj ľudskej práce.

Nie je žiadnym tajomstvom, že už len na výrobu obyčajného trička je potrebných až 2700 litrov vody.

U nás v Textile House sa však neustále snažíme objavovať nové možnosti ucyklovania a recyklovania second hand oblečenia a tak nás veľmi potešila aj táto spolupráca.

Ako vzniká upcyklovaný merch?

Cesta za upcyklovaným merchom začína v našej triediarni, kde sme na želanie Flaam Festivalu hľadali biele a čierne tričká, bavlnené svetríky, plátenné tašky či šiltovky. Aby bolo oblečenie vhodné na výrobu merchu muselo byť v rôznych veľkostiach, no hlavne bez potlače. Flaamu sme odovzdali dokopy zhruba 350 kusov oblečenia, vhodného na potreby festivalového merchandisu.

Už len pri takomto malom množstve oblečenia, sa úspora vody pohybuje v státisícoch litrov!

Po odovzdaní vytriedeného textilu bol už merchandise v rukách festivalového tímu, ktorý poňal jeho ďalšie dotvorenie hravo a kreatívne. Oblečenie sa dotváralo klasickou potlačou, no aj nášivkami, ručným farbením, či zaujímavými zmenami strihov. Pár kusov bolo tiež dotvorených kreatívnymi návrhmi od tvorcov  Kunterakt, Bubblegum či Dominikou Kozákovou.

Oblečenie tiež poslúžilo na kreatívne workshopy, kde si účastníci festivalu mohli vyskúšať ručné farbenie textilu.

Vďaka tomuto projektu si návštevníci festivalu mohli domov odniesť vecnú spomienku bez toho, aby zaťažili životné prostredie a podporili textilnú nadprodukciu.

Takéto spolupráce, pri ktorých sa nám darí rozširovať potenciál second hand oblečenia, nás mimoriadne tešia a plánujeme sa im aktívne venovať aj do budúcnosti.