5 jednoduchých tipov na návrat do práce po dovolenke

Príchod jesenných dní pre väčšinu z nás znamená náročný návrat do reality po pohodovom lete, kedy býva náš nával povinností zvyčajne menší a naše pracovné tempo pohodovejšie.
Pre tento mesiac sme poprosili vzdelávaciu konzultantku Máriu Černákovú zo spoločnosti Vivre Plus, aby nám pripravila pár tipov na to, ako toto náročné obdobie zvládnuť v plnom zdraví a psychickej pohode.

DSCF1153

Ste dostatočne odpočinutí?

Naše telo i myseľ si dokáže dokonale odpočinúť len vtedy, ak naša dovolenka trvá minimálne 2 týždne bez prerušenia. Myslite na to, keď si budete plánovať tú budúcoročnú.

Ak je to možné, nevhupnite do pracovného kolotoča priamo z letiskovej haly. Pred naším nástupom do práce je dobré  dopriať si 1 – 2 “aklimatizačné dni”.

DSCF0602

Neustále nachádzajte zmysel v tom čo robíte a čo vás živí

Každému, kto pracuje dáva práca nejaký zmysel, inak by tam už dávno nebol. Dôležité je o ňom popremýšľať.

Robím niečo, čo prináša hodnotu mne, môjmu okoliu, ľudstvu, svetu? Alebo sa teším, že mám fajn kolegov/kolegyne? Prostredníctvom mojej práce sa realizujem a tým zvyšujem svoj potenciál?

Ak sa do práce neteším (zatiaľ) a z nejakého dôvodu z nej nechcem, alebo nemôžem odísť, hľadám zmysel o to viac; napríklad skúste dokončiť vetu – “Momentálne ma moja práca nebaví, no vďaka nej….”

Zorganizujte chod domácnosti po dovolenke.

Obzvlášť, ak nás čaká zmena, napr. deti nastupujú do škôlky/školy, je dobré pripraviť si plán záchrany. Vždy si spomeniem na Marka Twaina, ktorý povedal: “Najviac strachu som v živote prežil kvôli veciam, ktoré sa nikdy nestali.”

Oplatí sa do plánovania zapojiť aj partnera, deti, členov domácnosti a spoločne popremýšľať o možných situáciách a ich riešeniach. Ak to robíme spoločne, každý sa cíti ako rešpektovaný partner a ľahšie príjme delegované povinnosti, ako keď to dostane príkazom.

DSCF0766
DSCF0448

Už máte svoj ranný rituál?

Rutinne sa opakujúca činnosť, ktorá nás príjemne naladí na nerutinné pracovné tempo dňa. Ak ešte rituál nemáte, je najvyšší čas si nejaký vytvoriť. Ide o prudko osobnú a tým aj jedinečnú záležitosť. Pre niekoho je to nový mäkký župan, do ktorého sa hneď po prebudení zahalí. Pre iného zvuk nahriateho kávovaru, ktorý mu oznámi, že jeho káva je pripravená, alebo čas, kedy si vypije svoju šálku čaju, kým osadenstvo domácnosti ešte spí. Je to pre vás málo akčný rituál? Potom to istí ranná sprcha studenou vodou…

Pestujte si optimistický prístup k životu.

Čo si tak preniesť pekné chvíle z dovolenky do každodenného života? Ak budeme stále trvať na forme, ako má náš život vyzerať, budeme nešťastní. Skúsme sa zamerať skôr na pocit, ako sa v našom živote chceme cítiť.

Ochutnali ste na dovolenke zaujímavé jedlo, ktoré vám všetkým chutilo? Navarte si ho i doma. Naplánujte si stretnutie s priateľmi pri pohári dobrého vína. Urobte si fotoknihu z najkrajších momentiek vašej dovolenky a spomeňte si, ako ste sa príjemne cítili.  Nájdite si čas na koníčky – sú pre nás zdrojom okamžitého prílivu energie. Každý deň si vyhraďte pár minút pre seba.  Humor, úsmev, dobrá káva alebo čaj z našej najkrajšej šálky – tešme sa zo života!  Ak sa Vám to ešte nedarí – porozhliadnite sa okolo seba, kto by vám s tým pomohol? Vyhľadávajte podobne naladených ľudí. Veď sa hovorí, že: “Vrana k vrane sadá”. Tak si vyberajte aj vy a sadnite si k tej optimistickej.