Prečo nakupovať v second handoch?
Vedeli ste, že naše najvzácnejšie zdroje, ktoré na planéte máme, sú zároveň aj najviac ohrozené súčasnou textilnou nadprodukciou?
VODA
Voda je jedna z najvzácnejších vecí, ktorú na planéte máme.
Čo nás mrzí je, keď vidíme, ako nešetrne módny priemysel pristupuje k tejto surovine. Ako sa hovorí, módny priemysel je „smädný a špinavý“. Asi nie sme jediní komu trhá srdce, keď počuje čísla ako 2700 litrov vody spotrebovaných na výrobu jedného trička či smutné štatistiky, ako napríklad, že proces farbenia látok v módnom priemysle je druhý najväčší znečisťovač našich vodných zdrojov.
PÔDA
Nie nadarmo sa hovorí, že je dôležité mať pevnú pôdu pod nohami. Pôda je naozaj základ, miesto odkiaľ pochádza prevažná väčšina našich potravín.
Na pôdu číha hneď niekoľko nástrah z oblasti textilného priemyslu ako skládky odpadov či obrovské množstvo pesticídov a iných chemikálií používaných v textilnom priemysle, napríklad na pestovanie bavlny. Až 13 miliónov ton oblečenia je ročne vyhodených ako odpad. Vieme, je to len veľmi ťažko predstaviteľné množstvo, no zároveň prirodzený dôsledok nadprodukcie, keďže každý rok sa vyrobí viac ako 80 miliárd kusov oblečenia.
Tento neudržateľný cyklus vyrábania a vyhadzovania nie je žiadna novinka, je to už dlhoročný štandard v textilnom priemysle.
VZDUCH
Je viac než bežné, že čistý, dýchateľný vzduch považujeme za absolútnu samozrejmosť a nezamýšľame sa nad jeho nenahraditeľnou hodnotou, ktorú pre nás, ľudí, má.
Nehovorí sa o tom ľahko, no rovnako, ako vode a pôde aj vzduchu dáva textilná výroba poriadne zabrať.
Módny priemysel je zodpovedný až za 10 percent emisií CO2, čo je viac, ako vyprodukujú všetky lode a lietadlá sveta dokopy.
Taktiež kvôli výrobe niektorých prírodných materiálov, ako je napríklad viskóza sa ročne vyrúbe až 70 miliónov stromov, ktoré sú potrebné práve na čistenie nášho vzduchu.
MY, ĽUDIA
Písal sa rok 2013, keď sa v Bangladéši zrútila budova Rana Plaza, továreň na textilnú výrobu. Táto tragédia si vyžiadala 1134 ľudských životov a 2500 zranených. O zlej statike budovy sa vedelo, no jej zamestnanci sa museli aj napriek tomu vrátiť do práce.
Až po tejto tragédií sa svet začal pomaly dozvedať, aké sú podmienky v továrňach na výrobu textilu extrémne nepriaznivé.
Dopomohli k tomu hnutia, ako napríklad Fashion Revolution, ktoré sa snažia ľudí edukovať a podnecovať k zodpovednejšiemu spotrebiteľskému správaniu. Takisto vyzývajú aj značky k transparentnosti pri ich výrobných procesoch a prevzatiu zodpovednosti za pracovné podmienky ich zamestnancov.
Výroba každého kusu oblečenia je komplexný proces, oblečenie často krát precestuje niekoľko krajín a prejde mnohými rukami, zamestnancov, ktorí ho často vyrábajú vo veľmi nepriaznivých podmienkach.
Každý jednotlivec však môže prispieť svojou troškou a obmedziť podporovanie obrovskej textilnej nadprodukcie, ktorá dramatickým spôsobom znečisťuje našu planétu.
Vzduch, voda či pôda, ktorým textilná výroba škodí najviac, sú pre nás absolútne nenahraditeľné a za každým kúskom oblečenia, ktoré môžeme nájsť v obchodoch stoja ľudia, ktorí ho vyrobili, ich životné príbehy a námaha, ktorú do práce vložili. Napriek tomuto všetkému končia na skládkach milióny ton textilu ročne, často krát nenoseného.
No aj malé zmeny v spotrebiteľskom správaní vedia mať obrovský dopad. Stačí napríklad:
- Poriadne vynosiť veci, ktoré doma už máme
- Ak sa nám už oblečenie nepáči, pokúsiť sa ho vymeniť alebo predať
- Ak je už obnosené, zahodiť ho do kontajneru určeného na textil, nie do zmesového odpadu
- Pri kúpe nových kúskov dať šancu oblečeniu zo second handu
Dajme oblečeniu druhú šancu, pre našu vodu, pôdu, vzduch, ale tiež pre nás, ľudí.
Zdroje: http://europarl.eu/, https://www.businessoffashion.com/, https://www.fashionrevolution.org/, https://ecocult.com/