Dáša Kotíková žije vintage


Na ulici krehkú učiteľku angličtiny v klobúku, rukavičkách a širokej sukni s dvoma tylovými spodničkami neprehliadnete. Oblieka sa v štýle 50. rokov a miluje Diorove new look siluety. Vintage objavila pred rokom. Väčšinu originálov a replík si kúpila v secondhandoch. Najúžasnejšou kúpou jej šatníka je ružovú sukňa značky YSL kolekcie 70. rokov. Stála tri eurá vo výpredaji a svojho času ste si ju v obchode mohli kúpiť za tristo. Špicatá saténová podprsenka z 50. rokov, kúpená na internete, je asi najväčšou raritou. Na podobnú vraj natrafíte iba so šťastím. „Ak viete, čo hľadáte, môžete v obchodoch z druhej ruky objaviť skvosty,“ tvrdí milovníčka módy Dáša Kotíková.
Môžu zato chlapčenské boky
Aké boli začiatky? „Nebolo to také, že som sa ráno zobudila a povedala si, budem sa obliekať ako v 50. rokoch. Prišlo to postupne. Sedem rokov dozadu prišla späť móda vysokých pásov a áčkových sukní. Mám široké ramená, úzky pás a chlapčenské boky a tie rozšírené sukne mi pristanú. Nevyzerám aspoň ako chlapec. Zapáčila sa mi táto móda aj finančne. Zvykla som totiž objavovať podobné kúsky v second handoch,“ prezrádza sympatická červenovláska. S účesom upraveným technikou starých mám na kovových štipcoch a porcelánovým mejkapom s jemnými očnými linkami pôsobí krehko a nezvyčajne. Manuály na líčenie zbiera z dobových magazínov. „Na internete nájdete kompletné vydania starého magazínu LIFE s návodmi, ako sa máte líčiť. Aj to je veľmi dôležité, lebo môžete mať na sebe autentické šaty, ale s modernými rovnými vlasmi a súčasným mejkapom nebudete vintage, ani retro,“ hovorí. Väčšinou sa inšpiruje na instagrame, kde sleduje najmä Francúzky, Rusky a Angličanky. Vo svojom koníčku sa cíti na Slovensku osamotená. „Nepoznám nikoho v mojom môjho veku, kto by sa tomu venoval a obliekal takto stále. Sú ľudia, ktorí to robia profesionálne v rámci štúdia módneho dizajnu, alebo dejín umenia. No ľudia ako ja, ktorí chodia takto do práce, o takých neviem,“ zamýšľa sa Dáša, ktorá učí v jazykovej škole. Ľudia na jej nezvyčajnú záľubu reagujú zväčša dobre. Dlho učila angličtinu deti a škôlkárov a chodila do práce v šatách s kruhovou sukňou a spodničkami . Deti jej hovorili: Jéj vyzeráte ako princezná! Musela si zvyknúť, že občas púta priveľa pozornosti, hoci je v skutočnosti skôr introvert. „Už to bude rok čo sa takto obliekam. Na to že sa ľudia za mnou otáčajú som si musela zvyknúť,“ usmieva sa.
Šaty s myšlienkou pohybu
Dáša zatiaľ nemá blog, ale plánuje ho v blízkej budúcnosti spustiť. A dokonca by chcela začať šiť reprodukcie podľa dobových strihov. Prvá vec, ktorú si túži ušiť, je Diorov najznámejší new look kostým. Repliky sú výhodné aj z praktického dôvodu. „O originály sa musíte starať. Viac ako 70-ročná látka si vyžaduje iné ošetrenie a čistenie. Nesmie sa žehliť, iba naparovať a smie sa iba namáčať v detergentoch. Je to veľmi náročné. Ale môžete si kupovať aj reprodukcie. Sú firmy v Británii, ktoré sa venujú šitiu replík. Väčšinou však potrebujú zarábať a preto majú len stereotypné strihy a napríklad obtiahnuté siluety zoženiete veľmi ťažko. Originály sú väčšinou veľmi drahé. Ale občas ich viete objaviť práve v secondhandoch. Vintage šaty z tej doby sú pohodlné a príjemné. Cítite sa v nich omnoho pohodlnejšie, ako v moderných, pretože sú šité s myšlienkou pohybu,“ opisuje. Nepáči sa jej keď občas počuje od známych, že zaoberať sa módou je plytké. „Ja si to nemyslím, lebo móda extrémne odráža situáciu, rovnakým spôsobom, ako iné typy umenia. Móda tiež dotvára kultúru. A takéto negatívne názory ma ako človeka, ktorý má rád históriu textílií hnevajú,“ dodáva.
Miloslava Hriadelová
slava.hriadelova@gmail.com
foto: Radka Bakajsová a Miro Vacula