TARTAN – Lekcia nadčasovej módy

TARTAN – Lekcia nadčasovej módy
Nesmrteľná a v móde sa neustále opakujúca kocka vládne trendom každú sezónu. Názov má tartan a pôvod v starovekom škótsku. Šili sa z nej pánske zavinovacie sukne zvané kilt. A každý rodinný klan bojovných potomkov Keltov mal heraldicky zaznamenaný svoj vzor. Vlnená viacfarebná tkanina s pretínajúcimi sa prúžkami rôznej hrúbky a farebnosti si našla uplatnenie v kolekciách návrhárov a aj v našich šatníkoch naprieč sezónami. Je totiž nielen hrejivá, ale aj nadčasová a teda môže tvoriť dobrý základ kapsulového šatníka. Určite si zadovážte minimálne skladanú sukňu, alebo kabátik s týmto vzorom. Kocku odjakživa miluje značka Burbery a v tejto jesennej sezóne si ju zamiloval DIOR. Najlepšie tartanové kúsky hľadajte vo vintage shopoch.
Druhým vzorom, ktorý sa oplatí poznať je pepito, keprová tkanina s pravidelne sa opakujúcimi kockami rovnakej veľkosti. Do módy prišla zásluhou Christiana Diora, keď na prelome 40. – 50. rokov predstavil svoju prvú kolekciu New Look. A do tretice je tu vzor takzvanej kohútej stopy, ktorý si zasa zamiloval Chanel. Od pepita sa líši tým, že má štvorce akoby trochu pokrútené a rovnako ako tartan, má korene v Škótsku.
Ako nosiť kocku?
Nikdy nie fádne. Nebojte sa kombinovať ju s inými vzormi. V týchto sezónach je to priam nutnosť. Rozbíjať a znovu skladať, nosiť veci inak ako sme zvyknutí. A ak nemáte odvahu na experimenty skúste kocku podčiarknuť živým farebným doplnkom. S kockou sa dá pohrať na všetky spôsoby, bláznivo na punkera, či na bristkú vintage lady. A čo tak skúsiť diorovský new look, ktorý značka v tejto sezóne vrátila do hry?

Miloslava Hriadelová
Foto: Miloslava Hriadelová