Od vášne pre vintage oblečenie, až po medzinárodnú sieť obchodov

Tiež milujete ten pocit, keď je v našich Vintage obchodoch nová kolekcia a vy s napätím čakáte, čo v nej objavíte? Cez kožené Prada lodičky až po originál hodvábne Valentino šaty, nájsť sa tam dá veru všeličo. Za to, že si šatník môžeme obohacovať takýmito vzácnymi kúskami vďačíme našej šikovnej International Manager for Vintage Shops, Petre Fratričovej.

Petra nie len že stojí za ideou a vznikom Vintage obchodov, no sama je aj veľkou milovníčkou vintage módy a majiteľkou mnohých výnimočných kúskov. (Mali sme to šťastie, že nám pár z nich aj ukázala!).

V krátkom rozhovore nám prezradila, aké je to manažovať tento projekt od prvotnej idey až po medzinárodnú expanziu.

WhatsApp Image 2021-06-03 at 10.12.26

Ako vznikol nápad, vytvoriť špeciálne Vintage predajne?

V našich predajniach  pracujeme s  veľkým množstvom tovaru a rukami nám prejde naozaj veľa zaujímavých kúskov.  Nie vždy ale takýto  kúsok dostal dostatočný priestor, aby mohol vyniknúť a ukázať sa v plnej kráse. Povedali sme si, že chceme vytvoriť miesto , kde by sme ponúkli trochu iný  tovar a prezentovali  ho iným spôsobom ako v našich štandardných predajniach. Treba tiež povedať, že sme chceli  využiť  dieru na trhu, Bratislava žiadne takéto miesto nemala.

bd69e13d-07a6-45e2-82d4-dd557720af3c
7326eb92-3b84-4a72-bae5-7d8d6811357a
IMG_3875

Bola si fanúšikom vintage oblečenia už pred začatím tohto projektu?

Áno, ja  to milujem.  Pracujem a žijem s módou celý život, ale  second hand a objavovanie  zaujímavého oblečenia, ktoré má už nejaký príbeh za sebou je pre mňa to naj.

Čo bola najväčšia výzva, ktorej musel  Vintage koncept čeliť?

Najdôležitejšia bola príprava a výber tovaru.  Rozhodnúť sa, čo  vlastne chceme ponúkať. V našej triediarni  dôkladne  pripraviť a pretriediť  množstvo oblečenia a doplnkov a rozhodnúť sa akou cestou sa chceme vydať.

A nájsť tých správnych ľudí,  kolegyne a kolegov na predajni a v triediarni , ktorí zdieľajú naše nadšenie.

Po otvorení predajne v Bratislave nasledovala medzinárodná expanzia, ako prebiehala?

V Bratislave máme predajňu od roku 2015 , naša prvá expanzia  bola v roku 2017 do Košíc.   Bola  to jasná voľba, Košice sú krásne a zaujímavé  mesto a získali sme tam veľmi pekný  priestor v centre mesta.

Začali sme sa rozhliadať smerom do Čiech , ako prvé nám prišlo do cesty Brno. Tam sme otvorili predajňu v  lete roku 2019 . Nasledovalo Slovinsko a predajňa v  Lubľane, ktorú sme otvorili  na jar 2020.  V minulom roku sa nám ešte podarilo otvoriť predajňu v Prahe na Vítkovej ul. Začiatkom tohto roka prišlo na rad Poľsko, otvorili sme Vintage predajňu v Katowiciach aj v Krakowe. No a  teraz v máji sa nám podarilo otvoriť ďalšiu predajňu v Prahe na Veletržní ul.

Aký projekt si naposledy riešila v rámci Vintage konceptu?

Bolo to práve otvorenie našej najnovšej predajne v Prahe.  Všetko sa samozrejme robilo na diaľku, online .  S kolegyňami z Prahy sme  absolvovali online porady a   vymenili si množstvo fotiek a videí  kým sme predajňu pripravili a otvorili. Teraz snáď prichádza tá chvíľa, že pôjdem predajne aj fyzicky navštíviť a konečne ich aj uvidím v plnej kráse.

Ukážeš nám tvoje obľúbené Vintage kúsky, ktoré máš v šatníku?

Ja mám takýchto kúskov pomerne veľa  za všetky asi tieto:

Hodvábna šatka Chloe
Vlnený kabátik Valentino
Kabelka Chanel
Americká vintage bižutéria

Si odborníčkou na vintage oblečenie, čo si myslíš, aká budúcnosť ho vo svete módy čaká?

Záujem o Vintage stále narastá, najmä u mladej generácie . Je to spôsob, ako ukázať svetu svoj názor na to  kto som , ako to môžem vyjadriť tým čo,  a ako si oblečiem.

Môžu vyjadriť svoju individualitu, čo nákupom v reťazcoch  nie je vždy možné.  Najmä tá unikátnosť robí z vintage oblečenia niečo, čo bude pre ľudí stále atraktívne.

Ďakujeme Peti za rozhovor, no aj za to, že si môžeme vďaka Vintage obchodom plniť naše fashion priania!